ДЕНЬ ШАНИ І ПАМ’ЯТІ СЕРЦЯ
1 жовтня 2024 року Україна відзначає наразі найвагоміше державне свято — День захисників і захисниць України. Колектив кафедри українознавства о 9:00 долучає студентів до хвилини мовчання, вшановуючи героїв, завдяки яким Україна залишається незалежною.
Історія свята. Відзначається воно водночас із Днем українського козацтва та Покрови Пресвятої Богородиці. До 2023 року ці три свята відзначали 14 жовтня, але потім дату перенесли. День захисника України почали відзначати 2014 року за указом Президента Петра Порошенка. Після російської анексії українського Криму свято встановили в одну дату з православним торжеством Покрови Пресвятої Богородиці — 14 жовтня.
Одночасно з появою нового свята було скасовано День захисника Вітчизни 23 лютого, який відзначають у Росії. Покрову Пресвятої Богородиці та новий День захисника невипадково відзначають в одну дату. Українські козаки дуже шанували Богородицю і особливо любили Покрову. Це свято здавна має особливе значення для захисників України.
У 2023 році Православна церква України перейшла на новоюліанський календар, тому Покрова відзначається на 13 днів раніше, водночас змістилася і дата Дня захисників. Згідно з указом нинішнього Президента України Володимира Зеленського, змінилися і дати двох українських свят — у 2024 році День захисників України і День українського козацтва відзначаємо 1 жовтня.
День захисників і захисниць України є, мабуть, найважливішим державним святом під час російсько-української війни. Ми вшановуємо військових, які відстоюють нашу незалежність і визволяють рідну землю. На жаль, деякі герої віддали своє життя за нашу Батьківщину. Назавжди у наших серцях збережеться пам'ять про викладача автомобільного факультету Миколу Миколайовича Сильченка, студентів ХНАДУ Бовіна Єгора, Істоміна Сергія, Королівського Дмитра, Непомнящого Віталія, Ольховського Ігоря, Скаргу Олега, Созонюк Олену, які віддали своє життя за Свободу та Незалежність України.
Світла їм пам'ять! Герої не вмирають! Слава Україні!
Доцент кафедри українознавства, кандидат історичних наук В.С.Золотарьов